ICT Cluster Logo
  • Home
  • About ICT Cluster
  • Digital Transformation
  • NEWS
  • Projects
  • Partners
  • BG
  • EN

ИКТ Клъстер е партньор на Технически университет – София по проект за актуализиране на учебните програми в университета

11/14/2013

ИКТ Клъстер е партньор на Технически университет – София по проекта „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ-София и създаване на нова съвместна магистърска  специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда”. В проекта участват три от факултетите на университета – Факултет по електронна техника и технологии, Факултет по телекомуникации и Машинно технологичен факултет, а партньори от страна на работодателите са Фондация „ИКТ Клъстер”, Българска стопанска камара (БСК) и Джонсънс Контролс Електроникс България (ДКЕБ).

 

Проект № BG051PO001-3.1.07-0048 „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ-София и създаване на нова съвместна магистърска  специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Основните цели на проекта са да се дефинират изискванията на пазара на труда в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии и в съответствие с тях да се актуализират учебните планове и програми за бакалавърските и магистърски курсове на обучение във Факултет Електронна техника и технологии (ФЕТТ), Машинно-технологичен факултет (МТФ) и Факултет по телекомуникации (ФТК)  на ТУ – София и да се създаде нова съвместна магистърска  специалност в областта на микротехнологиите и наноинженеринга  съответствие с потребностите на пазара на труда. Реализацията на този проект ще създаде пряка връзка между ръководствата и факултетните съвети на ФЕТТ, МТФ и ФТК, и представители на работодателите (ДКЕБ и ИКТ Клъстер) и браншовите организации (БСК) за формиране и утвърждаване на изискванията за необходимите знания и компетенции на професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии чрез формиране на Експертен Съвет, който да продължи своята работа и след приключване на дейностите по проекта. Също така ще бъдат предефинирани и актуализирани образователните програми според потребностите на пазара на труда, за да се повишат възможностите за реализация на нови професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии.

 

Статистиката сочи, че България е на предни места сред Европейските държави по заетост на инженерни специалисти, но над 76% от дипломираните инженери не работят по специалността си, при средни равнища от 28%. В България това съотношение е най-високо. Прогнозата е за задълбочаване на тази тенденция. Друг статистически факт, отчетен от Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), за степента на използване на научни познания от 15 годишните, е, че България е на 28 място от 29 изследвани европейски държави. Според PISA това ще се отрази и на интереса на младите хора към природните и инженерните науки, който и сега е нисък – 24% (по данни на НСИ) от студентите избират да учат природни науки, математика, технически науки и архитектура. Тематиката на проектното предложение ще способства за провокиране и повишаване на интереса на младите хора в областта на инженерните науки, което е приоритет на Национална стратегия за развитие на научните изследвания 2020.

 

Реализацията на целите на проекта ще доведе до създаване на пряка връзка между ръководствата и факултетните съвети на ФЕТТ, МТФ и ФТК, и представители на работодателите (ДКЕБ и ИКТ Клъстер) и браншовите организации (БСК) за формиране и утвърждаване на изискванията за необходимите знания и компетенции на професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии и до актуализиране на съществуващите образователни програми според потребностите на пазара на труда, което ще повиши възможностите за реализация на нови професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии.

 


Проект № BG051PO001-3.1.07-0048 „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ-София и създаване на нова съвместна магистърска  специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

We use ‘cookies’ to customize the content and ensure the proper functioning of the website. By continuing to use it, you agree with the use of these technologies. For more information, please read the of ICT Cluster
Accept
Privacy Policy
Cookies Policy
Gender Equality Plan
Contacts

Awarded with


Member of 3B ICT Network


Awarded with