ICT Cluster Logo
  • Начало
  • За Нас
  • Дигитална Трансформация
  • Новини
  • Проекти
  • Партньори
  • BG
  • EN

ИКТ Клъстер е партньор на Технически университет – София по проект за актуализиране на учебните програми в университета

14.11.2013

ИКТ Клъстер е партньор на Технически университет – София по проекта „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ-София и създаване на нова съвместна магистърска  специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда”. В проекта участват три от факултетите на университета – Факултет по електронна техника и технологии, Факултет по телекомуникации и Машинно технологичен факултет, а партньори от страна на работодателите са Фондация „ИКТ Клъстер”, Българска стопанска камара (БСК) и Джонсънс Контролс Електроникс България (ДКЕБ).

 

Проект № BG051PO001-3.1.07-0048 „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ-София и създаване на нова съвместна магистърска  специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Основните цели на проекта са да се дефинират изискванията на пазара на труда в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии и в съответствие с тях да се актуализират учебните планове и програми за бакалавърските и магистърски курсове на обучение във Факултет Електронна техника и технологии (ФЕТТ), Машинно-технологичен факултет (МТФ) и Факултет по телекомуникации (ФТК)  на ТУ – София и да се създаде нова съвместна магистърска  специалност в областта на микротехнологиите и наноинженеринга  съответствие с потребностите на пазара на труда. Реализацията на този проект ще създаде пряка връзка между ръководствата и факултетните съвети на ФЕТТ, МТФ и ФТК, и представители на работодателите (ДКЕБ и ИКТ Клъстер) и браншовите организации (БСК) за формиране и утвърждаване на изискванията за необходимите знания и компетенции на професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии чрез формиране на Експертен Съвет, който да продължи своята работа и след приключване на дейностите по проекта. Също така ще бъдат предефинирани и актуализирани образователните програми според потребностите на пазара на труда, за да се повишат възможностите за реализация на нови професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии.

 

Статистиката сочи, че България е на предни места сред Европейските държави по заетост на инженерни специалисти, но над 76% от дипломираните инженери не работят по специалността си, при средни равнища от 28%. В България това съотношение е най-високо. Прогнозата е за задълбочаване на тази тенденция. Друг статистически факт, отчетен от Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), за степента на използване на научни познания от 15 годишните, е, че България е на 28 място от 29 изследвани европейски държави. Според PISA това ще се отрази и на интереса на младите хора към природните и инженерните науки, който и сега е нисък – 24% (по данни на НСИ) от студентите избират да учат природни науки, математика, технически науки и архитектура. Тематиката на проектното предложение ще способства за провокиране и повишаване на интереса на младите хора в областта на инженерните науки, което е приоритет на Национална стратегия за развитие на научните изследвания 2020.

 

Реализацията на целите на проекта ще доведе до създаване на пряка връзка между ръководствата и факултетните съвети на ФЕТТ, МТФ и ФТК, и представители на работодателите (ДКЕБ и ИКТ Клъстер) и браншовите организации (БСК) за формиране и утвърждаване на изискванията за необходимите знания и компетенции на професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии и до актуализиране на съществуващите образователни програми според потребностите на пазара на труда, което ще повиши възможностите за реализация на нови професионалисти в сферата на електронната техника и технологии, комуникационната техника и технологии и индустриалните технологии.

 


Проект № BG051PO001-3.1.07-0048 „Актуализиране на учебните планове и програми на специалностите във ФЕТТ, ФТК и МТФ на ТУ-София и създаване на нова съвместна магистърска  специалност в съответствие с потребностите на пазара на труда” се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.

Използваме “бисквитки” с цел персонализиране на съдържанието и правилно функциониране на сайта. Използвайки сайта, Вие се съгласявате с прилагането на тези технологии. За повече информация, моля, запознайте се с на ИКТ Клъстър
Приемам
ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ  
Политика за използване на бисквитки
План за равенство межуд половете
Контакти

Награден с


Член на 3B ИКТ мрежа


Награден с