Коментари на ИКТ Клъстер по проект на национален стратегически документ „Цифрова трансформация на България за периода 2020-2030 г.”
24.04.2020Във връзка с обявения за обществено обсъждане проект на национален стратегически документ „Цифрова трансформация на България за периода 2020-2030 г.”, ви представяме коментарите на ИКТ Клъстер по документа:
- В настоящия документ са взети предвид целите на Програмата на ООН до 2030 г. , но не и стратегическите документи на Европейската Комисия като “Shaping European Digital Future” и “A New Industrial Strategy for Europe”.
- Предложеният документ е много общ, няма конкретика, липсват рамката за изпълнение, приоритетите, инструментите за постигане на целите, измерими индикатори за изпълнение на заложените цели, както и очакваните резултати. Също така липсва институционалност - кои са органите отговорни за изпълнението на стратегията.
- В описаната визия не става ясно България към какво се стреми с този документ, къде се намира в своето развитие и какво трябва да бъде постигнато.
- Цифровата трансформация на индустрията би трябвало да е сред основните цели на стратегията, но индустрията бегло се споменава в настоящия документ. Липсва фокусът към малките и средни предприятия, както и към приоритетните сектори за българската икономика, съгласно Иновационната стратегия за интелигентна специализация.
- Цифровата трансформация на обществото също не намира място сред целите на настоящия документ. Единствено се споменава достъпът до адекватни технологични знания и цифрови умения, но не и например развитието на градска среда.
- В националния стратегически документ няма ясно разграничение между цели и области на въздействие. Научните изследвания и иновации са едновременно цел и област на въздействие, и не става ясно каква част от тях имат отношение към стратегията.
- В целия документ липсва всякаква конкретика, но в т. 8. Транспорт конкретно е посочена автомагистрала „Тракия“, както и железопътната мрежа. Също така сред областите на въздействие са посочени части от програмата за развитие на селските региони, както и стари приоритети.
- На стр. 5, схемата на Националната рамка е сложна, няма приложено обяснение, което да даде яснота кое какво е. В горния ляв ъгъл е написано “Частен сектор, IoT”, но IoT е само един от многото инструменти за цифрова трансформация, и не би следвало само той да се споменава.
- Стандартизацията е от ключово значение за цифровата икономика и трябва да намери място в настоящия стратегически документ.
Проекто документа може да изтеглите тук:
„Цифрова трансформация на България за периода 2020-2030 г.”
Използваме “бисквитки” с цел персонализиране на съдържанието и правилно функциониране на сайта. Използвайки сайта, Вие се съгласявате с прилагането на тези технологии. За повече информация, моля, запознайте се с
на ИКТ Клъстър