Scale UP Days 2023
10.05.2023Ден на роботиката, ден на цифровите двойници, представяне и посещение на лабораториите и суперкомпютъра на София Тех Парк, демонстрации на конкретни иновационни проекти в сферата на Digital Twins, роботика и изкуствен интелект, възможности за цифрови иновационни хъбове и малки и средни предприятия бяха само част от темите в програмата на Scale UP Days 2023.
Събитието, обединяващо иновационната екосистема в България - технологични компании, производствени и агро-предприятия, цифрови иновационни хъбове и клъстери,се проведе в периода 25 – 27 април в Лабораторния комплекс на София Тех Парк.
Участниците имаха възможността да се запознаят с възможностите за финансиране и подкрепа на иновативни проекти през предстоящата година, да се запознаят с новостите и тенденциите в областта на изкуствения интелект, роботиката и дигиталните двойници, да обменят идеи и опит и да създадат нови контакти и партньорства по време на B2B коктейл. Фирми, разработващи иновативни решения в областта на роботиката, имаха възможността да ги демонстрират на свой щанд.
Конференцията беше организирана от ИКТ Клъстер, в партньорство с DigiTech 4.0, София Тех Парк и Клъстер Мехатроника и Автоматизация и се осъществи с финансовата подкрепа на Европейската комисия в рамките на проектите BOWI, DIH World, DIH2 и agROBOfood.
Модератор на Scale Up Days 2023 беше Тодор Митов (ИКТ Клъстер). Г-н Петър Статев откри събитието с интересна и вдъхновяваща сесия, анализираща ползите от цифровата трансформация и представяща дейността на ИКТ Клъстер - организация, която предлага индивидуална подкрепа, спрямо нуждите на българските иновативни малки и средни предприятия.
Първият ден от конференцията беше фокусиран върху възможностите за финансиране на иновативни проекти на малки и средни предприятия и цифрови иновационни хъбове:
- Кристина Караниколова(TNO), Тодор Митов(ИКТ Клъстер) и Ханс Хоуф (Bulcharge) представиха Европейската мрежа за насърчаване на цифрови иновации – BOWI, като запознаха участниците в събитието с дейността, услугите и успешните истории на проекта.
- Али Мухамад (European Dynamics) презентира RAMP: Robotics and Automation Marketplace пазар, обединяващ доставчици на технологии, производствени МСП и артисти, предлагащ цифрова инфраструктура и услуги за роботика и автоматизация върху FIWARE.
- Анна Найденова и Красимира Шиндарова представиха отворени възможности за финансиране на иновативни проекти на малки и средни предприятия по програма Euroclusters. Част от програмата са проектите AIBC – представен от Анна Найденова и Silicon Eurocluster – презентиран от Красимира Шиндарова.
- Анка Марин (FundingBox) запозна участниците с текущи отворени възможностите за каскадно финансиране на проекти, както и възможностите за повишаване на квалификациите в областта на цифровите технологии.
- Програмата Еразъм за начинаещи предприемачи и възможността за работа с опитен предприемач в чужбина бяха представени от Тодор Митов.
- Богдана Ваташка презентира Enterprise Europe Network и услугите в подкрепа на бизнеса.
Първият ден приключи с В2В коктейл, на който участниците създадоха нови контакти, обмениха опит и идеи.
Вторият ден от Scale Up Days 2023 беше посветен на дигиталните двойници в рамките на DIH World Community Days. Професор Георги Тодоров от Център за върхови постижения “Мехатроника и чисти технологии” представи цифровите двойници – тяхната същност, ползи, приложение. Ивана Славкова(Spesima GmbH) презентира CATRobo Digital Twin, а Тодор Генов (MYX) ни запозна с дигиталните двойници в телекомуникационния сектор, Антони Ангелов (Architectural Spies) - Дигитални двойници в архитектурата. Събитието бе закрито от проф. Симеон Стоянов, мениджър бизнес развитие "Петаскейл суперкомпютър – България“, който представи суперкомпютъра и приложението му в сферата на цифровите двойници, ChatGPT също бе неизменна част от дискусията.
Третият ден беше посветен на Роботиката. Паралелно с конферентната част бяха демонстрирани роботи, разработени от иновативни компании и лаборатория “Изкуствен интелект и CAD системи” на София Тех Парк.
Лабораторията “Изкуствен интелект и CAD системи“ представи приложението на изкуствен интелект в агро сектора, а мрежата agROBOfood и роботиката в селскостопанския и хранително - вкусовия сектор бяха презентирани от Никика Маринкович, Биосенс Институт. Али Мухамад представи проекта Better Factory и възможностите за индустриалните предприятия в България чрез Европейската мрежа DIH2. Анелия Пергот (Европак България) ни запозна с производството на хартия от камък , Кристиян Михайлов (PARA - Професионална Асоциация за Роботика и Автоматизация) представи тенденциите в роботиката и автоматизацията, а Венцислав Славков (Клъстер Мехатроника и Автоматизация) - Реинженеринг на универсални роботи и приложения.
Събитието приключи с дискусия между участниците.














































