Danube DNA - Digital transformation Network of Active SMEs training and knowledge transfer centers (Interreg Danube Region)
01 януари 2024 - 30 юни 2026
Danube DNA
Име на проекта : Дунавска мрежа от центрове за обучение и трансфер на знания за цифрова трансформация на МСП.
Акроним на проекта : Danube DNA
Проектът е подкрепен по първи приоритет по програма Interreg за Дунавския регион ,съфинансирана от ЕС: по-интелигентен Дунавски регион, със специфичната цел 1:2 Развиване на умения за интелигентна специализация , индустриален преход и предприемачество.
Бюджет на проекта : 2.159.530,00 EUR
Финансиране по Interreg : 1.727.624,00 EUR
Продължителност на проекта : Януари 2024г. – Юни 2026г.
Партньори по проекта : 12 партньора по проекта и 14 асоциирани партньора от 12 страни по поречието на река Дунав.
Водещ партньор : Факултет по Технически Науки, Университета в Нови Сад.
За проекта : Основното предизвикателство адресирано от проекта , е синхронизираната транснационална цифрова трансформация на МСП към индустрия и логистика 4.0 в целия Дунавски регион. За да се отговори на предизвикателството , основната цел на проекта е да се създаде Дунавска мрежа за цифрова трансформация от центрове за обучение и трансфер на знания на МСП.
Дунавската мрежа ще бъде ядрото на интегративна интелигентна специализация , развитие на умения , междусекторно сътрудничество , трансформация на МСП и преход към индустрия и логистика 4.0 чрез трансфер на знания , междурегионално изграждане на капацитет , съвместно разработени решения и внедряване на иновативни и устойчиви пилотни действия.
Основните резултати на Danube DNA ще бъдат :
- Създаване на Дунавска мрежа от центрове за дигитална трансформация на МСП и трансфер на знания по протежението на Дунавския регион.
- Създаване на Дунавска платформа
- Разработване на транснационални насоки за интелигентна специализация на Дунавския регион.
- Организиране на сесии за трансфер на знания и изграждане на капацитет в 12 страни от Дунавския регион.
- разработване на 6 съвместни технологични решения.
- иницииране на 12 пилотни действия в 12 Дунавски страни.
Фондация ИКТ Клъстер е партньор по проекта, а община Ардино е асоцииран пратньор, който ще подкрепя реализирането на всички дейности по проекта.